cover
بایدو
@baidu بایدو (به چینی: 百度؛ به انگلیسی: Baidu) یک وبگاه جستجوگر چینی است که دارای ۵۷ خدمت گوناگون، از جستجو گرفته تا شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. این وبگاه قابلیت جستجو در اینترنت، شامل عکس و فایل‌های صوتی مانند MP3 و… را فراهم می‌کند. از دیگر قابلیت‌های این وبگاه نوشتن عبارت مورد نظر به خط پین یین و برگرداندن آن به‌طور خودکار به چینی نوشتاری و جستجو بر اساس آن می‌باشد. این موتور جستجوگر در سپتامبر ۲۰۱۱ ششمین وبگاه پربازدید دنیا و پربازدیدترین وبگاه چین بوده‌است.

china, Beijing:مکان
Baidu:اکانت‌تویتر
1999:تولد

SEO 6 UX 1

Radius دار کردن فرم جستجو در موتور جستجو چینی‌ها (Baidu) (بایدو) : میدونم هیچ چیز نمیتونه یک چینی رو از اعتقادش تغییر بده، مخصوصا اگه اون شخص موسس سایت باشه!

ولی واقعا شکل‌ها از لحاظ سقتی و نرمی گوشه، باید در توازن باشند.

اگر در توازن نباشند، کاربران روحیه‌شان خدشه‌دار می‌شود و یا امکان دارد خسته شوند از پیوستگی زیاد!

البته همونطور که قبلاً بررسی شد، این مورد، توسط موتور جستجو گوگل به زیباترین شکل ممکن پیاده کرده شده است.

در زیر ابتدا مشکل رو بیان و بررسی می‌کنیم، سپس موتور جستجو بایدو را به وسیله یک ویرایش جزئی، کمی زیباتر می‌کنیم.

ارائه مشکل در فرم جستجوی بایدو (Baidu)

همونطور که در تصویر زیر می‌بینید علاوه بر فونت کلاسیک و خشک، فرم هم دارای گوشه‌هایی با رادیوس (Radius) صفر مطلق است.

دارای:

  • گوشه‌هایی سفت
  • فونتی نوک‌تیز

که البته از فونت واقعا نمی‌توان زیاد ایراد گرفت چراکه از نظر زبان‌شناسان چینی زیبایی این زیبان به فونت با گوشه‌های نوک تیزش است.

فرم اولیه جستجو بایدو

البته اگر توجه کنید در لوگوی بایدو(Baidu) علاوه بر خط‌های سفت، خط‌هایی با گوشه‌های نرم هم استفاده شده و همین هم لوگوی موتور جستجو بایدو رو در توازن تمام فرو برده… من که واقعاً تعجب کردم که این وب‌سایت چرا یک همچین سیاست طراحی‌ای را برای فرمی به این مهمی پیش گرفته.

ارائه ایده برای حل مشکل بایدو

برای این مشکل من تونستم با کمی رادیوس دادن به input و submit button این فرم رو زیبا تر کنم.

فرم جستجو ویرایش شده موتور بایدو

خب…! همانطور که مشاهده می‌کنین، با یک کار ساده توانستیم به یک نتیجه خیلی خوب برسیم. البته یک مورد هیچوقت فراموش نشود که تجربه کاربری واقعا با تجربه کاربران شما بدست می‌آیند و  از نظر من، بدترین روش‌ آموزش، تجربه کردنه! مخصوصاً اگه در یک موتور جستجو مثل بایدو (Baidu) بخواهد استفاده شود.

پس بهتره مقدار زیادی تصویر دیده بشه تا به نتیجه درست برسیم. ۷IDEA هم برای گذاشتن تصاویر زیاد از مشکلات بنا نهاده شده و البته با پیام گذاشتن زیر پست‌ها، این ایده‌های ارائه شده پخته‌تر هم می‌شوند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of